PFRON

Jak uzyskać dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego?

W dzisiejszych czasach wiele osób ma problemy ze zdrowiem – zarówno po operacjach, różnego rodzaju wypadkach, a także osoby przewlekle i nieuleczalnie chore. Aby jednak odzyskać  sprawność fizyczną i siłę, konieczna jest rehabilitacja.

Najskuteczniejszą i zarazem najprzyjemniejszą formą rehabilitacji są kilkutygodniowe turnusy rehabilitacyjne organizowane przez „ORW Kamyczek” w Sarbinowie Morskim.

Czym są turnusy rehabilitacyjne?

Turnusy rehabilitacyjnowypoczynkowe są aktywną formą rehabilitacji, przeprowadzaną przez wyspecjalizowany personel. Pobyt w Sarbinowie Morskim daje również możliwość wypoczynku, relaksu i nawiązania nowych znajomości a także pozytywnie wpływa na układ oddechowo-odpornościowy, dzięki wysokiej zawartości jodu w powietrzu. Minimalny czas trwania turnusu to 14 dni, natomiast minimalna ilość uczestników nie może być mniejsza niż 20.  Turnusy organizowane są przez cały rok, a ich cena uzależniona jest od terminu pobytu. Istnieje jednak możliwość dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób PFRONNiepełnosprawnych (PEFRON).

Jak uzyskać dofinansowanie i kto może się o nie starać?

O dofinansowanie z PEFRONU mogą ubiegać się wyłącznie osoby niepełnosprawne, posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Oprócz tego musi zostać spełnionych kilka warunków:

Osoba niepełnosprawna nie mogła w tym samym roku korzystać już z pomocy PEFRONU przeznaczonej na ten sam cel,

 • Pacjent musi posiadać skierowanie na rehabilitację od lekarza prowadzącego,
 • Osoba zainteresowana musi wybrać ośrodek rehabilitacyjny, który posiada wpis do Centralnej Bazy Danych Ośrodków i Organizatorów Turnusów dla Osób Niepełnosprawnych,
 • Osoby starające się o dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego muszą  w miejscowym oddziale PCPR zgłosić chęć udziału w turnusie rehabilitacyjnym w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wczasowym KAMYCZEK w Sarbinowie, ul. Nadmorska 69 podając nr wpisu do rejestru ośrodków: OD/32/0006/12 ważny do 17.04.2015r.

oraz  złożyć następujące dokumenty:

 • Wniosek o dofinansowanie

Tutaj można pobrać wniosek o dofinansowanie oraz znaleźć inne dokumenty do pobrania. http://ebon.mpips.gov.pl/wprowadzenie/

 • Kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności
 • Wniosek od lekarza wraz ze skierowaniem na turnus rehabilitacyjny

Oświadczenie o wysokości dochodów:

 • Uczestnik turnusu zobowiąże się, że będzie uczestniczyć we wszystkich zajęciach, przewidzianych dla pacjentów,
 • Na pierwszej wizycie lekarskiej osoba niepełnosprawna musi przedstawić zaświadczenie lekarza prowadzącego o aktualnym stanie zdrowia. Oprócz tego obowiązkowe jest okazanie listy leków aktualnie przyjmowanych oraz udzielenie informacji o ewentualnych alergiach lub uczuleniach,
 • Osoba ubiegająca się o dofinansowanie musi obligatoryjnie złożyć zaświadczenie o wysokości osiągniętych dochodów, wystawione przez właściwy Urząd Skarbowy.

Dofinansowanie jest możliwe w przypadku gdy:

a)      średni miesięczny dochód podzielony przez liczbę osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym nie przekracza 50% miesięcznego dochodu na osobę;

b)      średni miesięczny dochód podzielony przez liczbę osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym nie przekracza 65% miesięcznego dochodu w przypadku osoby samotnej.

Przy wyliczaniu przeciętnego miesięcznego dochodu należy brać pod uwagę dochody osiągane w ciągu kwartału, poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku o dofinansowanie.

Przygotowany wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami należy złożyć w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR).  Decyzja o udzieleniu dofinansowania zostaje podjęta w ciągu 30 dni od daty złożenia i zostaje przesłana pocztą na adres ubiegającego się.

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku pacjent musi wybrać konkretny turnus rehabilitacyjny w ciągu 30 dni. Ośrodek musi najpóźniej 14 dni przed rozpoczęciem turnusu potwierdzić możliwość przyjazdu i uczestnictwa osoby niepełnosprawnej w turnusie.

Jaka jest wysokość dofinansowania?

Kwota dofinansowania do turnusu rehabilitacyjnego jest zależna od wysokości osiągniętych dochodów i w 2014r. wynosi:

 • 27% średniego wynagrodzenia w przypadku osoby niepełnosprawnej o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz osób do 16 roku życia, a także dla osób niepełnosprawnych, niepracujących i uczących się w wieku 16-24 lata bez względu na orzeczony stopień niepełnosprawności, (947,75 zł)
 • 25% średniego wynagrodzenia w przypadku osoby niepełnosprawnej o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,(877,55 zł)
 • 23% średniego wynagrodzenia w przypadku osoby niepełnosprawnej o lekkim stopniu niepełnosprawności,(807,35 zł)
 • 18% średniego wynagrodzenia w przypadku opiekuna osoby niepełnosprawnej oraz w przypadku osoby niepełnosprawnej, która jest zatrudniona przez zakładzie pracy chronionej, bez względu na stopień niepełnosprawności. (631,83 zł)

Dlaczego ośrodek „Kamyczek” w Sarbinowie Morskim?

Nasz ośrodek jest położony u wybrzeży Morza Bałtyckiego w otoczeniu zieleni i lasów sosnowo – świerkowych. Ten wyjątkowy klimat sprawia, że każdy czuje się tu dobrze i wypoczywa wśród dóbr natury. Wyszkolona i przyjazna obsługa zaopiekuje się pacjentami, udzieli odpowiedzi na wszelkie pojawiające się pytania a także sprawi, że każdy uczestnik turnusu poczuje się jak u siebie w domu.

Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy „Kamyczek” zapewnia osobom niepełnosprawnym całodobową opiekę, dogodne warunki pobytu wraz z wyżywieniem a także oddaje do dyspozycji bazę zabiegową i rehabilitacyjną w celu poprawy stanu zdrowia.

Nasi lekarze i rehabilitanci z dużym doświadczeniem zawodowym dobiorą odpowiedni zestaw ćwiczeń dla danego schorzenia. Zajęcia kulturalne, oświatowe, sportowe i rekreacyjne zawarte w programie każdego turnusu pozwolą na zdobycie nowej wiedzy i doświadczenia, dadzą możliwość integracji z innymi osobami niepełnosprawnymi a także pozwolą na miłe spędzenie wolnego czasu.

Przyjazna atmosfera, sprzyjający klimat oraz niezapomniane wrażenia sprawią, że będziesz chciał przyjeżdżać do Sarbinowa Morskiego każdego roku!

 

Jedna myśl nt. „Jak uzyskać dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>